Ból pleców (ostry lub przewlekły)
Ból pleców to 1 z najczęstszych problemów zdrowotnych. Dobrą wiadomością jest to, że większość osób czuje się lepiej w ciągu 1 do 2 tygodni, a pozostali w większości w ciągu 1 do 2 miesięcy. Większość osób może pozostać aktywna podczas doświadczania bólu pleców

Osoby odczuwające ból opisują go w różny sposób – każdy jest inny.
-
Ból może być ostry, kłujący, przeszywający, tępy, mieć postać skurczów lub pieczenia.
-
Ruch, stanie, schylanie się, podnoszenie, siedzenie lub chodzenie może nasilać ból.
-
Ból może być ograniczony do 1 miejsca lub obszaru lub może być bardziej uogólniony.
-
Może promieniować do góry, do przodu lub posuwać się wzdłuż rąk lub nóg (rwa kulszowa).
-
Może powodować skurcze mięśni.
W większości przypadków ból jest wywoływany przez problemy mechaniczne z mięśniami lub kręgosłupem. Problemy mechaniczne są zazwyczaj spowodowane przez uszkodzenie mięśni lub więzadeł. Ból pleców może być powodowany przez chorobę, ale zazwyczaj nie jest to poważna choroba. Problemy mechaniczne to między innymi:
-
Aktywność fizyczna, taka jak sport, ćwiczenia, praca lub normalna aktywność
-
Nadmierny wysiłek, podnoszenie, popychanie, pociąganie w nieprawidłowy sposób lub zbyt agresywnie
-
Nagłe skręcenie, wygięcie lub rozciąganie w wyniku wypadku lub przypadkowego ruchu
-
Nieprawidłowa postawa
-
Nieprawidłowe rozciąganie lub poruszanie się, bez zauważalnego bólu w danym momencie
-
Słaba koordynacja, brak regularnych ćwiczeń (sprawdź to u swojego lekarza)
-
Choroba krążka międzykręgowego lub zapalenie stawów
-
Stres
Ból może być również związany z ciążą lub chorobą, taką jak zapalenie wyrostka robaczkowego, infekcje pęcherza moczowego lub nerek, kamienie nerkowe i zakażenia w obrębie miednicy.
Ostry ból pleców zwykle poprawia się w ciągu od 1 do 2 tygodni. Ból pleców związany z chorobą krążka międzykręgowego, zapaleniem stawów w stawach kręgosłupa lub zwężeniem kanału kręgowego (stenoza kanału kręgowego) może stać się przewlekły i utrzymywać się przez kilka miesięcy lub lat.
O ile nie doszło u Ciebie do obrażeń fizycznych, na przykład w wyniku wypadku samochodowego lub upadku, do pierwszej oceny bólu pleców zazwyczaj nie są konieczne prześwietlenia rentgenowskie. Jeśli ból będzie się utrzymywać i nie będzie odpowiadał na leczenie, może być konieczne wykonanie prześwietlenia rentgenowskiego oraz inne badania.
Opieka domowa
Zapoznaj się z poniższymi poradami dotyczącymi opieki domowej:
-
W łóżku próbuj znaleźć wygodną pozycję. Najlepszym rozwiązaniem jest twardy materac. Spróbuj leżeć płasko na plecach z poduszką pod kolanami. Możesz również spróbować położyć się na boku z kolanami ugiętymi w kierunku klatki piersiowej i poduszką pomiędzy kolanami.
-
Na początku nie próbuj rozciągnąć bolesnych miejsc. Jeśli istnieje jakieś napięcie, to nie jest to dobry ból, który może występować po ćwiczeniach bez urazu. W takim przypadku rozciąganie może spowodować pogorszenie.
-
Nie siedź przez dłuższy czas, na przykład jak podczas długiej jazdy samochodem lub podczas innej podróży. Powoduje to narażenie na większe obciążenia niż stanie lub chodzenie.
-
W ciągu pierwszych 24 do 72 godzin po wystąpieniu ostrego urazu lub zaostrzenia przewlekłego bólu pleców zastosuj wkład chłodzący na bolesny obszaru przez 20 minut, a następnie usuń go na 20 minut. Wykonuj to przez okres od 60 do 90 minut lub kilka razy dziennie. Zmniejszy to obrzęk i ból. Owiń wkład chłodzący cienkim ręcznikiem lub plastikiem, aby chronić skórę.
-
Możesz zacząć od lodu, a następnie zmienić na ogrzewanie. Ciepło (gorący prysznic, gorąca kąpiel lub mata grzewcza) zmniejsza ból i dobrze wpływa na skurcze mięśni. Bolesny obszar można ogrzewać przez 20 minut, a następnie usuwać ciepły okład na 20 minut. Należy to robić w ciągu 60 do 90 minut lub kilka razy dziennie. Nie śpij na macie grzewczej. Może to prowadzić do oparzeń skóry lub uszkodzenia tkanek.
-
Można na przemian korzystać z lodu i leczenia ciepłem. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o najlepszym leczeniu bólu pleców.
-
Masaż terapeutyczny może pomóc rozluźnić mięśnie pleców bez ich rozciągania.
-
Poznaj sposoby bezpiecznego podnoszenia. Nie podnoś niczego bez uprzedniego rozciągania.
-
Jeśli ból nie jest silny, a lekarz wyrazi zgodę, należy utrzymać normalne czynności, które są tolerowane
-
Jeśli objawy są ciężkie, a lekarz zaleci odpoczynek, spróbuj powrócić do zwykłych czynności, kiedy będzie to możliwe.
Leki
Porozmawiaj ze swoim lekarzem przed zastosowaniem leku, zwłaszcza jeśli masz inne problemy zdrowotne lub przyjmujesz inne leki.
-
Można stosować leki dostępne bez recepty zgodnie z zaleceniami na butelce w celu kontrolowania bólu, chyba że przepisano inny lek przeciwbólowy. Porozmawiaj ze swoim lekarzem przed zastosowaniem tych leków w przypadku chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroba wątroby lub choroba nerek, owrzodzenia żołądka lub krwawienie z przewodu pokarmowego. Porozmawiaj też ze swoim lekarzem w przypadku przyjmowania leków rozrzedzających krew. Farmaceuta jest idealną osobą, której można zadawać pytania dotyczące interakcji z lekami na receptę i bez recepty.
-
Zachowaj ostrożność, jeśli zalecono Ci leki na receptę, leki narkotyczne lub leki na skurcze mięśni. Mogą one powodować senność, wpływać na koordynację, odruchy i ocenę sytuacji. Nie prowadź pojazdów ani nie obsługuj ciężkich maszyn.
Obserwacja kontrolna
Należy skontaktować się z lekarzem lub postępować zgodnie z zaleceniami.
W przypadku wykonania zdjęć rentgenowskich otrzymasz informację o wszelkich nowych odkryciach, które mogą mieć wpływ na opiekę nad Tobą.
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń pod numer 911 jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:
-
Problemy z oddychaniem
-
Dezorientacja
-
Duża senność lub problemy z budzeniem się
-
Omdlenie lub utrata przytomności
-
Szybkie lub bardzo wolne bicie serca
-
Utrata kontroli nad wypróżnianiem lub oddawaniem moczu
Kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:
-
Ból nasila się lub promieniuje do nóg
-
Zmiany w kontroli nad wypróżnianiem lub oddawaniem moczu
-
Gorączka
-
Krew w moczu
-
Osłabienie lub drętwienie 1 lub obu nóg
-
Drętwienie pachwiny lub okolicy genitaliów