Różnica pomiędzy delirium a demencją
Demencja i delirium to 2 problemy zdrowotne, które zmieniają stan psychiczny osoby. Oba mają wpływ na zdolność jasnego myślenia. Mają też inne podobne objawy. Jednak ich przyczyny są różne. Różnią się też leczeniem i skutkami.
Delirium to nagły stan wymagający natychmiastowej pomocy. Należy natychmiast podjąć leczenie. Jednak często jest mylony z demencją. W niektórych przypadkach oba stany występują jednocześnie. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby pomóc osobie, która wykazuje objawy jednej lub obu tych chorób.
Czym jest delirium?
-
Delirium to nagłe zmiany stanu umysłowego osoby. Następują w krótkim czasie.
-
Taka osoba ma problemy z utrzymaniem koncentracji. Może też mieć trudności z prowadzeniem rozmowy. Myślenie i mowa mogą być zaburzone i niejasne.
-
Stan ten może wahać się od pobudzenia do senności.
-
Delirium to nagły stan wymagający natychmiastowej pomocy. Zwykle istnieje jakaś przyczyna.
-
Delirium leczy się, znajdując przyczynę. Po wyleczeniu przyczyny delirium, zwykle stan ten ustępuje.
Czym jest demencja?
Demencja to choroba przewlekła. Ma szereg objawów wskazujących na to, że mózg chorej osoby przestaje prawidłowo funkcjonować. Osoba ma coraz większe problemy z myśleniem, pamiętaniem oraz komunikacją. Zmiany te są trwałe. Proces ten przebiega latami. Może nastąpić szybko lub powoli. Jest to zależne od przyczyny.
Najpierw taka osoba zaczyna zapominać o różnych rzeczach i bywa zdezorientowana. Objawy mogą być łagodne. W miarę pogarszania się stanu osoba będzie powtarzać pytania. Może zapominać podstawowe informacje. Z czasem zaczyna mieć trudności z wykonywaniem poleceń oraz codziennych czynności. Chora osoba ma problemy z mówieniem i rozumieniem innych. Może zapominać, kim są znane jej osoby. Może także zapomnieć, gdzie się znajduje. Może być kapryśna lub niespokojna.
Czasami demencja uderza nagle. Na przykład udar lub uraz głowy może spowodować trwałe trudności z myśleniem lub komunikowaniem się. W takich przypadkach demencja może nie pogarszać się z czasem.
Osoby chore na demencję są zagrożone wystąpieniem delirium. Oznacza to, że osoba cierpiąca na demencję może mieć nasilone objawy z powodu innego problemu zdrowotnego. Gdy problem zdrowotny jest leczony, objawy mogą ulec poprawie. Jednak dana osoba wciąż będzie miała demencję.
Na czym polega różnica?
|
Demencja
|
Delirium
|
Częste objawy
|
Objawy uwzględniają zapominanie i dezorientację. Chora osoba ma problemy z mówieniem i rozumieniem innych. Zdarza się to przez długi czas.
|
Objawy uwzględniają nagłe zmiany stanu umysłu. Zmiany mogą oscylować od nadaktywności do zmęczenia.
|
Kiedy pojawiają się objawy
|
Następuje powolna zmiana stanu umysłu i zachowania – zwykle na przestrzeni miesięcy lub lat.
|
Następuje nagła zmiana stanu umysłu i zachowania – w ciągu godzin lub dni.
|
Myślenie i uwaga
|
Chora osoba może często wydawać się zdezorientowana. Z czasem jej myślenie przestanie mieć sens. Nie będzie w stanie się skupić. Często nie będzie w stanie rozmawiać lub dobrze rozumieć innych. W niektórych przypadkach może słyszeć lub widzieć rzeczy, których inni nie widzą ani nie słyszą (halucynacje). Chora osoba nie będzie w stanie zapamiętać zdarzeń, które niedawno miały miejsce. Straci wspomnienia z przeszłości. Może nie pamiętać, kim są znani jej ludzie. Może także zapomnieć, gdzie się znajduje. Może nie rozpoznawać znanych przedmiotów.
|
Może być zagubiona. Może mieć trudności ze skupieniem i rozmową z innymi. Prawdopodobnie nie będzie w stanie opowiedzieć lekarzowi o swoich objawach. Może słyszeć lub widzieć rzeczy, których inni nie widzą ani nie słyszą (halucynacje). Chora osoba nie będzie w stanie zapamiętać czegoś, co się właśnie wydarzyło.
|
Postawienie diagnozy
Osoba z objawami demencji lub delirium musi zostać właściwie zdiagnozowana. Czasami możesz w tym pomóc. Możesz powiedzieć lekarzowi, w jaki sposób obecny stan chorej osoby różni się od jej normalnego zachowania. Może to pomóc zdiagnozować problem.
Lekarz przeanalizuje różne elementy zdrowia chorej osoby. Sprawdzi przyjmowane przez nią leki. Sprawdzi, czy występuje infekcja. Dowie się, czy osoba choruje na chorobę, której objawy się nasiliły. Lekarz może spróbować porozmawiać z chorą osobą, aby lepiej poznać jej stan umysłu. Może wykonać badania, aby wskazać ewentualną przyczynę delirium.
Badania służące diagnozowaniu demencji i delirium uwzględniają badanie krwi i moczu, rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową mózgu. Delirium to stan wymagający natychmiastowego działania. Osoba będzie musiała przebywać w szpitalu do czasu znalezienia przyczyny.
Kiedy szukać porady medycznej
Osoba chorująca na demencję może mieć objawy delirium. Może to oznaczać, że istnieje inny problem zdrowotny.
Jeśli ktoś wykazuje nagłe zmiany w stanie umysłu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Lub zadzwonić pod numer 911 . Poinformuj lekarza o wszelkich zmianach w stanie umysłu, jakie zaobserwowano u chorej osoby.