Drgawki gorączkowe
Drgawki gorączkowe to rodzaj napadu padaczkowego, który występuje u dziecka z gorączką powyżej 38°C (101°F). Występują u dzieci w wieku od 3 miesięcy do 6 lat. Czasami mogą jednak wystąpić nawet w 1. miesiącu życia. Podczas napadu drgawkowego dochodzi do:
-
zesztywnienia mięśni u dziecka,
-
drgawek obejmujących ręce i nogi dziecka,
-
braku kontaktu z dzieckiem,
-
wywracanie oczu.
Dziecko może być senne i zdezorientowane przez nawet 30 minut po tym zdarzeniu. Napad często rozpoczyna się wraz z wystąpieniem gorączki. Może to być pierwszy objaw choroby dziecka. U około 1 na 3 dzieci, u których wystąpiły drgawki gorączkowe, może wystąpić kolejny napad. Drgawki gorączkowe rzadko powodują jakiekolwiek długotrwałe problemy. Zazwyczaj ustępują do 6. roku życia.
Drgawki gorączkowe pojawiają się u dziecka gorączkującego w przebiegu choroby, takiej jak zakażenie ucha lub choroba wirusowa. Napad jest objawem gorączki. Jednakże niekiedy gorączka może być wywołana przez zakażenia mózgu lub płynu mózgowo-rdzeniowego. W takich przypadkach napad drgawkowy jest objawem poważniejszego zakażenia. Dlatego, kiedy dziecko ma gorączkę i napad drgawkowy, ważne jest, aby udać się do lekarza, aby mógł on ustalić przyczynę gorączki i upewnić się, że nie występuje poważniejsze zakażenie.
Postępowanie w domu
Podczas opieki nad dzieckiem w domu należy przestrzegać następujących wskazówek:
-
Obserwować zachowanie i samopoczucie dziecka. Jeżeli dziecko jest aktywne i przytomne, przyjmuje pokarmy i płyny, nie ma potrzeby podawania leków przeciwgorączkowych. Podanie leku przeciwgorączkowego nie zapobiegnie wystąpieniu napadu drgawkowego.
-
Jeżeli dziecko marudzi i odczuwa dyskomfort z powodu gorączki, można podać paracetamol, o ile nie został przepisany inny lek.
-
Dzieciom w wieku poniżej 6 miesięcy nie należy podawać ibuprofenu. Dziecku w wieku poniżej 19 lat nie wolno podawać aspiryny (ani leku zawierającego aspirynę), o ile nie zaleci tego lekarz sprawujący opiekę nad dzieckiem. Podanie aspiryny może narazić dziecko na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a. Jest to rzadka, ale bardzo poważna choroba, która może doprowadzić do uszkodzenia wątroby lub mózgu.
-
W przypadku przepisania antybiotyku w celu leczenia zakażenia należy podawać go zgodnie z zaleceniami do momentu zakończenia leczenia, nawet jeśli dziecko poczuje się lepiej.
-
Zanim dziecko nie stanie się starsze i napady drgawek gorączkowych przestaną u niego występować, należy uważać, żeby:
-
Nie pozostawiać dziecka samego w wannie. Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, aby wziąć prysznic, lepiej jest tak zrobić.
-
Nie pozwalać dziecku pływać samodzielnie.
-
Należy przestrzegać innych środków ostrożności zaleconych przez lekarza.
-
W przypadku wystąpienia napadu padaczkowego należy obrócić dziecko na bok. Umożliwi to na wypływ śliny lub wymiotów z jamy ustnej i zapobiegnie przedostaniu się ich do płuc. Należy chronić dziecko przed obrażeniami ciała. Nie należy próbować wkładać żadnych przedmiotów do ust dziecka.
-
Drgawki gorączkowe zazwyczaj ustępują w ciągu 1 do 2 minut. Jeżeli u dziecka wystąpi napad drgawkowy trwający dłużej niż 5 minut, należy zadzwonić pod numer 911 .
Obserwacja kontrolna
Należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza lub postępować zgodnie z zaleceniami. W przypadku wystąpienia u dziecka kolejnego napadu drgawek gorączkowych należy natychmiast powiadomić lekarza sprawującego opiekę nad dzieckiem.
Kiedy należy zasięgnąć porady medycznej
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub uzyskać pomoc medyczną:
-
gorączka nieustępująca w ciągu 3 dni pomimo podawania leku przeciwgorączkowego;
-
gorączka utrzymująca się dłużej niż 5 dni;
-
nietypowe marudzenie, senność lub splatanie;
-
sztywność lub ból karku;
-
nasilający się ból głowy;
-
wysypka lub fioletowe plamy.