Choroba gorączkowa z nieznanej przyczyny (osoba dorosła)
Masz podwyższoną temperaturę, jednak jej przyczyna jest nieznana. Gorączka jest naturalną reakcją organizmu w przypadku choroby takiej jak infekcje wywołane działaniem wirusów lub bakterii. Czasami przyczyną podwyższonej temperatury jest nowotwór lub choroba immunologiczna. Jest to prawdopodobne, zwłaszcza gdy gorączka trwa ponad tydzień lub dwa. W większości przypadków sama podwyższona temperatura nie jest szkodliwa. A wręcz pomaga organizmowi zwalczyć infekcje. Gorączki nie trzeba leczyć, jeśli nie powoduje dużego dyskomfortu.
Czasami gorączka jest wczesnym objawem poważnej infekcji lub innej choroby. Dlatego jeśli Twój stan zdrowia się nie poprawi albo będzie się pogarszał, musisz pójść do lekarza.
Leczenie w domu
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, stosuj się do poniższych ogólnych zaleceń w domu.
Zalecenia ogólne
-
Jeśli objawy nie są intensywne, należy odpoczywać w domu przez pierwsze 2–3 dni. Podczas powrotu do normalnej aktywności nie należy zbytnio się forsować.
-
Dla zdrowia ogólnego nie należy palić. Unikaj biernego palenia.
-
Możesz nie mieć apetytu. Dlatego lepiej zastosować lekkostrawną dietę. Pij od 6 do 8 szklanek płynów dziennie. Może to być woda, napoje bezalkoholowe, napoje dla sportowców, soki, herbata, zupa itp. Jeśli masz katar, picie większej ilości płynów pomoże rozluźnić wydzielinę w nosie i płucach.
Leki
-
Aby złagodzić ból lub obniżyć temperaturę, możesz wziąć paracetamol lub ibuprofen (pod warunkiem że lekarz nie zapisał innych leków). W przypadku osób cierpiących na przewlekłe choroby wątroby lub nerek, lub u których wystąpiły wrzody na żołądku albo krwawienie z przewodu pokarmowego przed zażyciem tych leków należy skonsultować się z lekarzem. Należy również porozmawiać z lekarzem w przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych. Nie podawaj aspiryny dzieciom w wieku poniżej 19 lat, chyba że lekarz zaleci inaczej. Aspiryna może w rzadkich przypadkach wywołać poważną chorobę zwaną zespołem Reye'a. Najczęściej wpływa ona na mózg i wątrobę.
-
Jeśli lekarz zapisał antybiotyk na infekcję, należy przyjąć całą zapisaną dawkę, chyba że lekarz zaleci przerwanie kuracji. Koniecznie przyjmij całą zapisaną dawkę antybiotyku, nawet jeśli odczujesz poprawę. To jedyny sposób, aby mieć pewność, że infekcja została całkowicie wyleczona. Antybiotyki nie są zwykle zapisywane na infekcje wirusowe ani gorączkę o nieznanej przyczynie.
-
Leki bez recepty nie skrócą czasu trwania choroby. Mogą jednak zmniejszyć jej objawy. Zwykle pomagają w przypadku następujących objawów: kaszel, ból gardła, niedrożność nosa i zatok. Poproś farmaceutę, aby dobrał odpowiedni lek. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi nie powinny stosować środków udrażniających górne drogi oddechowe.
Kontrola stanu zdrowia
Zgłoś się na kontrolę do lekarza, chyba że ten zaleci inaczej.
-
Jeśli wyniki posiewu lub innych testów laboratoryjnych będą wskazywały na konieczność zmiany leczenia, otrzymasz powiadomienie z przychodni. Zadzwoń do lekarza zgodnie z zaleceniami, aby poznać swoje wyniki.
-
Jeśli wykonano prześwietlenie RTG, badanie KT, MRI lub USG, specjalista opisze ich wyniki. W przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian, które mogą mieć wpływ na sposób leczenia, lekarz skontaktuje się z Tobą. Zadzwoń do lekarza zgodnie z zaleceniami, aby poznać swoje wyniki.
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń pod numer 911, jeśli zaobserwujesz którykolwiek z poniższych objawów:
-
Problemy z oddychaniem lub połykaniem, rzężenie
-
Ból w klatce piersiowej
-
Dezorientacja
-
Ogromna senność lub problemy z wybudzaniem się
-
Omdlenie lub utrata przytomności
-
Przyspieszone tętno
-
Niskie ciśnienie krwi
-
Wymiotowanie krwią lub duże ilości krwi w stolcu
-
Atak padaczki
Kiedy szukać porady medycznej
Zadzwoń do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych zdarzeń:
-
Kaszel z dużą ilością zabarwionych plwocin (wydzielina)
-
Krew w plwocinie
-
Silny ból głowy
-
Ból twarzy, szyi, gardła lub ucha
-
Ospałość
-
Ból brzucha
-
Powtarzające się wymioty lub biegunka, krwista biegunka
-
Ból stawów lub nowa wysypka
-
Pieczenie podczas oddawania moczu
-
Gorączka 100,4°F (38°C) lub wyższa, lub zgodnie ze wskazówkami lekarza
-
Dreszcze
-
Osłabienie lub zawroty głowy
Online Medical Reviewer:
Barry Zingman MD
Online Medical Reviewer:
L Renee Watson MSN RN
Online Medical Reviewer:
Rita Sather RN
Date Last Reviewed:
6/1/2022
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone. Te informacje nie mają zamiar pełnić roli profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze zwróć uwagę na instrukcje lekarza.